RISATower-Logo

اشتراک گذاری

نرم افزار ریساتاور (RISATower)

نرم افزار ریساتاور (RISATower) که جزو نرم افزارهای زیر مجموعه شرکت ریسا (RISA) است، بصورت تخصصی و حرفه­ ای و با جدیدترین استانداردهای محاسبه و طراحی دکلهای مخابراتی امکان آنالیز و طراحی سازه دکل را فراهم می­ کند. این نرم­ افزار تا ورژن ۵٫۴ زیر مجموعه شرکت نرم افزار محبوب امریکایی RISA بوده است و پس از آن از ورژن ۶ به بعد شرکت tnx حق بهره برداری آن را خرید و امروزه با نام تجاری tnxTower شناخته می شود و به فروش می رسد.

نرم افزارهای محاسبه و طراحی دکل مخابراتی:

 • RISATower (tnxTower): ساده ترین و در عین حال دقیق ترین نرم افزار کاربردی در زمینه طراحی انواع دکل مخابراتی که دارای محیط گرافیکی و کاربرپسند است. دیتابیس بسیار قوی و کارآمد این برنامه فرآیند مدلسازی و همچنین اعمال بارهای وارده و همچنین کنترل سازه را مطابق با استانداردهای امریکایی و کانادایی به خوبی میسر ساخته است. این با ارتباطی که با سایر نرم افزارها برقرار میکند امکان کنترل فونداسیون و کابل را نیز در خود دارد (برای کسب اطلاعات بیشر  اینجا کلید کنید).
 • MS Tower : نرم افزار حرفه­ ای با قابلیت کد نویسی جهت طراحی انواع دکلهای مخابراتی و خطوط انتقال نیرو است. محیط کاربری حرفه ای دارد و امکان مدلسازی انواع آنتن و جزئیات را دارد. این نرم افزار که توسط شرکت Bentley توسعه داده شده است (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).
 • ASMTower : این نرم افزار از سال ۲۰۱۸ وارد بازار نرم افزارهای رقابتی مدلسازی و طراحی دکلهای مخابراتی شده است. در این نرم افزار قالیت نمایش گرافیکی آنتن ها، فیدرها و لدر و .. را دارد. همچنین با این نرم افزار امکان طراحی فونداسیون و اتصالات بوده و در انتها قابلیت خروجی به نرم افزار Teckla جهت تهیه نقشه های شاپ در ورژن خریداری شده وجود دارد. (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید)
 • Staad(X).Tower: از جمله نرم افزار های شرکت Bentley است که از محیط گرافیکی بالا و محیط کاربرپسندی برخوردار است. این برنامه فقط مخصوص طراحی دکلهای مخابراتی است (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).
 • RF-/Tower : این نرم افزار که در واقع که افزونه است که به یکی از نرم افزارهای RFEM یا RSTAB وابسته به شرکت Dlubal امریکا افزوده شده و امکان مدلسازی، تحلیل و طراحی انکان دکلهای خرپایی (خوایستا) را فراهم میکند. همچنین این مجموعه نرم افزار با اضافه کردن افزوده های دیگر خود امکان مدلسازی و تحلیل دقیق انواع آنتن، پلتفرم ها و فیدر و سایر بخش ها را فراهم میکند (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).
 • SAP2000 : نرم افزار جامع طراحی انواع سازه ها و حتی انواع دکل­ها با دقت بسیار بالا است که توسط شرکت CSI توسعه داده شده است. قالبهای پیش فرض این نرم افزار بابت مدلسازی محدود دکل مهاری و خرپایی (خود ایستا) مدلسازی را به نسبت راحت میکند ولی بارگذاری در آن نسبتا سخت است (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید)

ویژگی­های نرم افزار RISATower

 • محیط گرافیکی و کاربر پسند که به سادگی و با طی چند مرحله امکان مدلسازی و آنالیز و طراحی را فراهم میکند
 • دارای دقت بالا و جزئیات فراوان در مدلسازی اجزای اصلی، متعلقات و آنتن ها و همچنین امکان اتوماتیک سازی همه بخش ها
 • امکان طراحی انواع دکلهای خود ایستا، مونوپل و مهاری و با انواع شکل هندسی استاندارد و رایج در دنیا
 • دارای ضوابط استانداردهای طراحی دکلهای مخابراتی و متناسب با ضوابط طراحی سازه های فولادی امریکا
 • خروجی گرافیکی و همچنین تهیه دفترچه محاسباتی کامل از ورودی ها و نتایج آنالیز و طراحی در قالب فایل MS Word
 • دارای پایگاه داده بسیار قوی از انواع مصالح، پروفیلهای پر کاربرد، انواع آنتن­ها و اجزای متعلقات رایج در دنیا

 

این نرم افزار استاندارد محاسبه و طراحی دکل­های مخابراتی TIA/EIA-222 را در پایگاه داده خود دارد. که در آن از ورژن RS-222 به تاریخ ۱۹۵۹ تا ورژن ANSI/TIA-222-G به تاریخ ۲۰۰۵ را می توان انتخاب نمود. رایج ترین استاندارد مورد استفاده در ایران ورژن F است. کنترل طراحی المانهای فولادی با استفاده از استاندارد AISC صورت میگیرد که در ورژن F بر اساس روش تنش مجاز (ASD) است و از ورژن G به روش ضرایب بار و مقاومت (LRFD) تغییر یافته است.

نرم افزار ریسا تاور انواع دکلهای ۳ و یا ۴ پایه خود ایستا (Self-Support)، مهاری (Guy-Mast) و یا تک پایه مونوپل را مدلسازی، بارگذاری و طراحی می کند. دقت مدلسازی این نرم افزار شامل در نظر گرفتن همه زوایای باد، انواع آنتن­ ها، انواع متعلقات، اتصالات و پیچ و مهره ها، خروج از مرکزیت­های اعضا از ویژگی منحصر به فرد آن است. ارتباط این نرم افزار با نرم افزار Risa-3D که از جمله نرم افزار های زیر مجموعه شرکت Risa است، توانایی و قابلیت گسترده ای را به این نرم افزار می­ بخشد.

دوره کاربردی آموزش نرم افزار تحلیل و طراحی دکل مخابراتی با نرم افزار ریساتاور (RISATower)

جهت آگاهی بیشتر در رابطه با این دوره که توسط “مهندس علی سعدائی جهرمی” بصورت خصوصی و عمومی برگزار میشود اینجا کلیک کنید

 

دوره کاربردی آموزش نرم افزار تحلیل و طراحی دکل مخابراتی با نرم افزار ریساتاور (RISATower)

جهت آگاهی بیشتر در رابطه با این دوره که توسط “مهندس علی سعدائی جهرمی” بصورت خصوصی و عمومی برگزار میشود اینجا کلیک کنید

با جستجوی عبارت @risatower در شبکه تلگرام (و یا کلیک در اینجا) و همچنین با جستجوی #risatower در سایر شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام میتوانید در کانال ریساتاور (RISATower) عضو شده و از اطلاعات به روز آن بهره ببرید.

دانلود برنامه ریساتاور (RISA Tower)

توضیحات:

 –  برنامه بصورت فشرده است که با برنامه های فشرده ساز مانند (winrar یا winzip) میتوانید فایل را فرابخوانید.
–  حتما پیش از نصب فایل readme.txt مطالعه شود. حجم فایل ۲۳٫۵ MB است.
–  پس از نصب برنامه از داخل فولدر کرک فایل RISATower.exe با فایل اصلی در محل نصب برنامه جایگزین شود. سپس میتوانید از برنامه با خیال راحت استفاده کنید.