وال پست (wall post)
5
(1)

وال پست (wall post) چیست؟

وال پست (wall post) یا نگهدارنده دیوار عضوی است غیر سازه­ای که به با مهار دیوارها به اسکلت از یکسو باعث همبستگی دیوار و از سوی دیگر باعث مهار دیوار در برابر بارهای جانبی ناشی از وزن خود خواهد شد. عدم نبشی کشی (اجرای والپست) در دیوارهای نمادار و دیوارهاي بدون نما از اشکالات اجرايی رایج ساختمان‌ها است.

دیتایل اجرایی وال پست (wall post)
دیتایل اجرایی وال پست

انواع وال پست(wall post) و ضوابط اجرایی آن:

وال پست از نظر مصالح به به دو نوع فلزی و یا بتنی تقسیم بندی می­ شود. نوع بتنی آن معمولا در سازه­ های با مصالح بنایی و نوع فلزی آن در ساختمانهای دارای اسکلت استفاده می شود. از پروفیل­ هایی همچون نبشی، ناودانی، قوطی و تسمه ساخته می­ شود. وال پست از نظر شکل ظاهری به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می­ شود. والپست قائم در دهانه­ های بزرگ از روی تير طبقه پايين به زير تير طبقه بالا در درون میان­قاب جوش مي­ شود.

 

ضوابط والپست در مقررات ملی ساختمان:

در مبحث هشتم (8) مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392 بند 8-5-5-7 و همچنین در بند 7-5-3 آئین نامه طراحی ساختمان­ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) ویرایش چهارم ضوابط مربوط به والپست را به شرح زیر بیان نموده اند:

 • حداکثر طول مجاز دیوار غیرسازه­ ای یا جداگرها (تیغه­­ ها) بین دو پشت بند نباید از 40 برابر ضخامت دیوار یا تیغه و یا 6 متر هر کدام که کمتر باشد تجاوز نماید. به بیان دیگر تا 6 متر طول دیوار نیازی به وال پست (wall post) نیست و بیش از آن به ازای هر 6 متر یک وال پست (wall post) مورد نیاز است.
 • حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیرسازه ای و جداگرها (تیغه­­ ها) از تراز کف مجاور 3.5 متر است و در صورت تجاوز از این مقدار می­ بایست بصورت مناسبی با وال پست (wall post) مهار گردد.
 • حداقل عرض دیوار غیرسازه­ ای و جداگرها (تیغه­­ ها) نباید از 1/30 ام ارتفاع دیوار کمتر باشد. در دیوارهای آجری، حداقل ضخامت دیوار باید برابر با عرض دیوار باشد.
 • لبه قائم تيغه ها نبايد آزاد باشد. اين لبه­ ها بايد به يك تيغه ديگر يا يك ديوار عمود بر آن، يا يكی از اجزای سازه يا ستونكی (وال پست) از جنس فولاد (يك ناودانی حداقل نمره 6 يا معادل آن)، بتن آرمه يا چوب تعبيه می­ شود، اتصال كافي داشته باشد.
 • در طرفین تمامی بازشوها می­ بایست وال پست (wall post) اجرا گردد.

ساخت و اجرای وال پست(wall post) چگونه است:

در ساختمان­های دارای اسکلت معمولا وال پست از مصالح فولادی و پروفیلهای نبشی، قوطی و یا ناودانی می­ سازند. شاید بتوان گفت وال پست ساخته شده از نبشی در انتقال بار جانبی و یکپارچگی دیوار بهتر از نوع ساخته شده با قوطی عمل خواهد کرد! دیتیل اجرایی آیتم هایی مثل وال پست توسط اکیپ مشاور پروژه طراحی می­ شود. ولی بصورت کلی برای ساختن والپست دو عدد نبشی 4 یا 5 را به کمک میلگرد به ضخامت دیوار می دوزند. سپس کل اجزاء را ضدزنگ زده و توری مرغی (یا رابیس) می کشند و دیوارهای غیر سازه­ ای و جداگرها (تیغه­ ها) را داخل آن مهار می کنند. این وال پست­ها می­ بایست بصورت مناسبی به المان­های سازه­ای طرفین مهار گردد. از این روی در اسکلت فلزی با جوشکاری وال پست (wall post)  به تیر و ستون فلزی و در اسکلت بتنی با کاشت صفحه­ای فلزی (با بصورت جاساز شده و یا بصورت رول بولت شده) و جوشکاری این صفحه، وال پست (wall post)  مهار می گردد.

نکات اجرایی وال پست(wall post):

چنانچه پروفیل وال پست ارائه شده از طرف دستگاه مشاور دوبل نبشی باشد بهتر است که در هنگام ساخت وال پست، دهانه­ ی آن 1سانتی متر بیشتر از ضخامت دیوار مربوطه در نظر گرفته شود، تا تیغه کاملا داخل آن قرار بگیرد. همچنین در وال پست عمودی، بایستی در فواصل یک متر به یک متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره 10، شاخک هایی را به قوطی یا نبشی های وال پست جوش داد. اینکار موجب گیرداری لازم بین تیغه و وال پست عمودی و دیوار مورد نظر در هنگام وارد شدن بارهای جانبی خواهد شد. جهت گیرداری بیشتر والپست افقی، در فواصل 1 تا 1.5 متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره 14 و بالاتر، به سازه سقف متصل می­ شوند. همه پروفیل های مورد استفاده در ساخت والپست های افقی و عمودی بایستی ضد زنگ خورد. جهت اتصال بهتر بین وال پست با دیوار های دو طرف و همچنین جلوگیری از ترک های ناشی از حرکات جانبی ساختمان در مرحله نازک کاری، روی آن توری مرغی یا رابیتس کشیده شود و با سیم گالوانیزه محکم گردد.

اجرای وال پست (wall post)

اجرایی وال پست (wall post)
اجرای نبشی کشی وال پست

 

 

برای مطالعه بیشتر فایل PDF به حجم 2/7 MB در رابطه با “عملکرد دیوارهای میانقابهای سازه ایاینجا کلیک کنید.

 

مطلب این نوشتار چقدر برایتان مفید بود؟

برای رای دهی روی ستاره ها بزنید.

میانگین رتبه 5 / 5. تعداد آرا: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

About Author

blog author

علی سعدائی جهرمی

علی سعدائی جهرمی هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد سازه و زلزله از دانشگاه سراسری زنجان؛ مشاور، طراح و ناظر انواع سازه های ساختمانی و غیر ساختمانی؛ کنترل مضاعف و نظارت عالی بر انواع پروژه های شخصی؛ مدیر دپارتمان سازه و زلزله گروه مهندسی فرسان؛ مدیر IT و برندینگ گروه مهندسی فرسان مدرس انواع نرم افزارهای تخصصی.

Comments (02)

 • محمد حیدری

  1 دی 1396 / 4 سال ago

  مهندس جهرمی سلام من حیدری هستم از همدان .خواهش میکنم سوال من رو پاسخ بدهید که آیااتصال دوبل نبشی های عمودی والپستها بوسیله دوبل نبشی افقی مجاز هست یا خیر.چون به نظر من بافت تیغه بهم خورده وقسمت بالای تیغه رو قسمت پایین می لغزد.وبهتراست وال پست های قائم را بوسیله میلگرد مدفون در ملات رجها ی بلوکها به همدیگرمهار کرد که نه برش در دیوار حذف گردد وگیرداری بین بلوکهای دیوارووالپستها تامین شود .منظور بنده تیغه های داخلی بدون شرایط درون قابی است.

  • admin

   11 دی 1396 / 4 سال ago

   با سلام و درود جناب مهندس حیدری

   بسیار خرسندم که مطالب سایت گروه مهندسی فرسان را مطالعه نمودید و برایتان کارآمد بود.

   پیش از اینکه بخواهم سوال شما را پاسخ بگویم باید این دو نکته را بیان کنم که، دیوار میان قاب می بایست:
   1) در برابر حرکت درون صفحه امکان لغزش داشته باشند تا مانع حرکت سازه نشوند.
   2) در برابر حرکت خارج صفحه مقاومت و یکپارچگی لازم را داشته باشد تا ریزش نکند.
   هر کدام از این دو شرط که حاکم باشد مبنای طراجی دیوارهای میان قاب قرار میگیرد. البته در شرایطی هر دو حاکم میشوند.

   خب با دانستن این نکته باید توجه کنید که اتصال افقی بالایی و پایینی در تراز کف و یا سقف می بایست لغزشی باشد که بهترین دیتایل همان ناودانی (و یا نبشی) است و در ترازهای میانی دیتایلی که شما اشاره کردید دیتایل مناسبی است ولی از آنجا که اجرای آن کمی به سختی انجام میشود و رج ها را تغییر میدهد با مقاومت نیروی انسانی کارگری مواجه خواهید شد. در صورت وجود بازشو نیز می¬بایست از ناودانی (و یا نبشی) استفاده شود تا حرکت خارج صفحه مهار گردد.

   پاینده و پیروز باشید

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.