نرم افزار ریساتاور (RISATower)
3.7
(3)

نرم افزار ریساتاور (RISATower)

نرم افزار ریساتاور (RISATower) که جزو نرم افزارهای زیر مجموعه شرکت ریسا (RISA) است، بصورت تخصصی و حرفه­ ای و با جدیدترین استانداردهای محاسبه و طراحی دکلهای مخابراتی امکان آنالیز و طراحی سازه دکل را فراهم می­ کند. این نرم­ افزار تا ورژن 5.4 زیر مجموعه شرکت نرم افزار محبوب امریکایی RISA بوده است و پس از آن از ورژن 6 به بعد شرکت tnx حق بهره برداری آن را خرید و امروزه با نام تجاری tnxTower شناخته می شود و به فروش می رسد.

آموزش کاربردی مدلسازی و طراحی دکلهای مخابراتی با نرم افزار RISATower

نرم افزارهای محاسبه و طراحی دکل مخابراتی:

RISA Tower Icon
RISATower

RISATower (tnxTower): ساده ترین و در عین حال دقیق ترین نرم افزار کاربردی در زمینه طراحی انواع دکل مخابراتی که دارای محیط گرافیکی و کاربرپسند است. دیتابیس بسیار قوی و کارآمد این برنامه فرآیند مدلسازی و همچنین اعمال بارهای وارده و همچنین کنترل سازه را مطابق با استانداردهای امریکایی و کانادایی به خوبی میسر ساخته است. این با ارتباطی که با سایر نرم افزارها برقرار میکند امکان کنترل فونداسیون و کابل را نیز در خود دارد (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).

Staad(x).Tower
STAAD(X).Tower

Staad(X).Tower: از جمله نرم افزار های شرکت Bentley است که از محیط گرافیکی بالا و محیط کاربرپسندی برخوردار است. این برنامه فقط مخصوص طراحی دکلهای مخابراتی است (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).

ASM Tower
ASMTower

ASMTower : این نرم افزار از سال 2018 وارد بازار نرم افزارهای رقابتی مدلسازی و طراحی دکلهای مخابراتی شده است. در این نرم افزار قالیت نمایش گرافیکی آنتن ها، فیدرها و لدر و .. را دارد. همچنین با این نرم افزار امکان طراحی فونداسیون و اتصالات بوده و در انتها قابلیت خروجی به نرم افزار Teckla جهت تهیه نقشه های شاپ در ورژن خریداری شده وجود دارد. (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید)

MSTower
MSTower

MS Tower : نرم افزار حرفه­ ای با قابلیت کد نویسی جهت طراحی انواع دکلهای مخابراتی و خطوط انتقال نیرو است. محیط کاربری حرفه ای دارد و امکان مدلسازی انواع آنتن و جزئیات را دارد. این نرم افزار که توسط شرکت Bentley توسعه داده شده است (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).

RF-TOWER
RF-/Tower

RF-/Tower : این نرم افزار که در واقع که افزونه است که به یکی از نرم افزارهای RFEM یا RSTAB وابسته به شرکت Dlubal امریکا افزوده شده و امکان مدلسازی، تحلیل و طراحی انکان دکلهای خرپایی (خوایستا) را فراهم میکند. همچنین این مجموعه نرم افزار با اضافه کردن افزوده های دیگر خود امکان مدلسازی و تحلیل دقیق انواع آنتن، پلتفرم ها و فیدر و سایر بخش ها را فراهم میکند (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید).

CSI SAP2000
SAP2000

SAP2000 : نرم افزار جامع طراحی انواع سازه ها و حتی انواع دکل­ها با دقت بسیار بالا است که توسط شرکت CSI توسعه داده شده است. قالبهای پیش فرض این نرم افزار بابت مدلسازی محدود دکل مهاری و خرپایی (خود ایستا) مدلسازی را به نسبت راحت میکند ولی بارگذاری در آن نسبتا سخت است (برای کسب اطلاعات بیشر اینجا کلید کنید)

نرم افزار ریساتاور (RISA Tower)

این نرم افزار استاندارد محاسبه و طراحی دکل­های مخابراتی TIA/EIA-222 را در پایگاه داده خود دارد. که در آن از ورژن RS-222 به تاریخ 1959 تا ورژن ANSI/TIA-222-G به تاریخ 2005 را می توان انتخاب نمود. رایج ترین استاندارد مورد استفاده در ایران ورژن F است. کنترل طراحی المانهای فولادی با استفاده از استاندارد AISC صورت میگیرد که در ورژن F بر اساس روش تنش مجاز (ASD) است و از ورژن G به روش ضرایب بار و مقاومت (LRFD) تغییر یافته است.

نرم افزار ریسا تاور انواع دکلهای 3 و یا 4 پایه خود ایستا (Self-Support)، مهاری (Guy-Mast) و یا تک پایه مونوپل را مدلسازی، بارگذاری و طراحی می کند. دقت مدلسازی این نرم افزار شامل در نظر گرفتن همه زوایای باد، انواع آنتن­ ها، انواع متعلقات، اتصالات و پیچ و مهره ها، خروج از مرکزیت­های اعضا از ویژگی منحصر به فرد آن است. ارتباط این نرم افزار با نرم افزار Risa-3D که از جمله نرم افزار های زیر مجموعه شرکت Risa است، توانایی و قابلیت گسترده ای را به این نرم افزار می­ بخشد.

ویژگی­های نرم افزار ریساتاور (RISA Tower)

  • محیط گرافیکی و کاربر پسند که به سادگی و با طی چند مرحله امکان مدلسازی و آنالیز و طراحی را فراهم میکند
  • دارای دقت بالا و جزئیات فراوان در مدلسازی اجزای اصلی، متعلقات و آنتن ها و همچنین امکان اتوماتیک سازی همه بخش ها
  • امکان طراحی انواع دکلهای خود ایستا، مونوپل و مهاری و با انواع شکل هندسی استاندارد و رایج در دنیا
  • دارای ضوابط استانداردهای طراحی دکلهای مخابراتی و متناسب با ضوابط طراحی سازه های فولادی امریکا
  • خروجی گرافیکی و همچنین تهیه دفترچه محاسباتی کامل از ورودی ها و نتایج آنالیز و طراحی در قالب فایل MS Word
  • دارای پایگاه داده بسیار قوی از انواع مصالح، پروفیلهای پر کاربرد، انواع آنتن­ها و اجزای متعلقات رایج در دنیا

دانلود برنامه ریساتاور (RISA Tower)

مطلب این نوشتار چقدر برایتان مفید بود؟

برای رای دهی روی ستاره ها بزنید.

میانگین رتبه 3.7 / 5. تعداد آرا: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

About Author

blog author

علی سعدائی جهرمی

علی سعدائی جهرمی هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد سازه و زلزله از دانشگاه سراسری زنجان؛ مشاور، طراح و ناظر انواع سازه های ساختمانی و غیر ساختمانی؛ کنترل مضاعف و نظارت عالی بر انواع پروژه های شخصی؛ مدیر دپارتمان سازه و زلزله گروه مهندسی فرسان؛ مدیر IT و برندینگ گروه مهندسی فرسان مدرس انواع نرم افزارهای تخصصی.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.