نرم افزار (افزونه) کنترل برش چشمه اتصال توسط ایتبس
4.7
(15)

نرم افزار (افزونه) کنترل برش چشمه اتصال توسط ایتبس

نرم افزارهای عمرانی فراوانی به ویژه در حوزه طراحی سازه ها در جهان در حال گسترش و استفاده است. بی شک، نرم افزارهای شرکت امریکایی CSI به ویژه ایتبس (Etabs) به عنوان محبوب ترین نرم افزار طراحی ساختمان ها در ایران مورد استفاده قرار میگیرد. محبوبیت این نرم افزار به حدی است که تقریبا تمام نظام مهندسی های کشور برای کنترل ساختمانهای طراحی شده، فایل محاسباتی نرم افزار Etabs را از طراحان می خواهند و بررسی میکنند.

این نرم افزار از ورژن 2015 به بعد قابلیت بسیاری خوبی را به خود اضافه کرده است که توانایی کد نویسی توسط نرم افزار جانبی را فراهم کرده است. امکان بهره برداری از API (Application Programming Interface) به توسعه دهنده های نرم افزارها (برنامه نویسان) این امکان را ایجاد کرده است که روند تکراری و زمان بر و یا روندهای طراحی متناسب با آیین نامه های داخلی را با این قابلیت بنویسند و توسعه دهند.

ویژگی API این امکان را میدهد که نرم افزارهای نوشته شده یا به صورت برنامه ای مجزا اجرا شده و کدهای نوشته شده را بر روی Etabs اجرا کند و یا اینکه بصورت پلاگین در آید و در خود برنامه ایتبس اضافه شده و بر روی خود برنامه Etabs اجرا شود.

برنامه (پلاگین) کنترل برش چشمه اتصال

این برنامه به منظور کنترل برش چشمه اتصال سازه بتنی مطابق با مبحث نهم ویرایش سال 99 (یا به عبارتی ACI218-19) با استفاده از خود برنامه Etabs نوشته شده است.

بدین معنی که در این پلاگین، پس از تعیین مساحت آرماتور توسط نرم افزار ایتبس، تیرهای هم راستا را تشخیص داده و مشخصات آرماتور بالا (فوقانی) و پایین (تحتانی) دو سر تیر را مطابق با شکل زیر به مقطع تیرها اختصاص می دهد. نرم افزار  ایتبس متناسب با شکل پذیری سازه و متناسب با الگوریتم روبرو که برگرفته از جزوه دکتر حسین زاده اصل و منطبق بر مبحث نهم 1399 (ACI 318-19) اقدام به کنترل برش چشمه اتصال و همچنین نسبت “تیر ضعیف به ستون قوی” می پردازد.

از این قابلیت اختصاص مساحت میلگرد علاوه بر کنترل برش چشمه اتصال و نسبت ظرفیت تیر به ستون میتوان برای کنترل خیز(افت) تیرهای بتنی و همچنین تحلیل های غیر خطی نیز استفاده نمود.

 

مقایسه کنترل برش چشمه اتصال در قاب خمشی متوسط و ویژه (برگرفته از جزوه دکتر حسین زاده اصل)
مقایسه کنترل برش چشمه اتصال در قاب خمشی متوسط و ویژه (برگرفته از جزوه دکتر حسین زاده اصل)

ویژگی های نرم افزار (افزونه) کنترل برش چشمه اتصال توسط ایتبس

سازگار با:
ایتبس ورژن 18 و 19 و 20

کدنویس:
علی سعدائی جهرمی

منطبق بر: ACI318-19
مبحث نهم 1399

فیلم آموزش و نحوه کار با نرم افزار (افزونه) کنترل برش چشمه اتصال توسط ایتبس

تاریخچه تغییرات و امکانات افزوده شده در هر ورژن

 • امکان عمال آرماتورهای پیچشی برای سه حالت مختلف: افزودن 1/2 یا 1/3 یا 1/4 مساحت آرماتور پیچشی مورد نیاز به سفره بالا و پایین.
 • نسبت مساحت آرماتور ناحیه منفی و مثبت مطابق با بند 9.20.5.2.2.2 برای قاب خمشی متوسط و بند 9.20.6.2.2.2 برای قاب خمشی ویژه
 • افزودن گزارش کنترل نسبت ظرفیت تیر به ستون یا ستون قوی-تیر ضعیف (B/C Ration) در قاب خمشی متوسط و ویژه 
 • ارایه گزارش تغییرات اعمال شده به تیرها و امکان انتخاب تیرهای مورد نظردر برنامه ایتبس
 • خروجی مستقل به اکسل برای هر سه جدول “نسبت برش چشمه اتصال”، “نسبت ظرفیت تیر به ستون” و “تغییرات اعمال شده به تیرها”
 • ثبت نام رایگان در برنامه به منظور استفاده حداکثری از قابلیت های برنامه(پلاگین)
 • افزودن امکان اصلاح ضریب کاهش مقاومت (∅) در حالتی که تیر و ستون دارای مفاومت متفاوت باشند.
 • عدم مشارکت تیرهای کنسول در لنگر پلاستیک محتمل (Mpr) و در نظر گرفتن لنگر موجود
 • اتصال نرم افزار به اینترنت به منظور کنترل نسخه جدید (آپدیت)
 • امکان افزایش آرماتور سفره بالا (فوقانی) بصورت دستی به منظور در نظر گرفتن آرماتورهای دال
 • انتخابی شدن کنترل نتایج برش چشمه اتصال توسط نرم افزار یا کاربر
 • پرسش از کاربر بابت اجرای برنامه در مدل حاضر یا دخیره اتوماتیک در یک فایل جدید با نام joint shear
 •  دو حالت محاسبه مساحت آرماتور (مساحت محاسباتی نرم افزار Etabs و یا محاسبه آرماتور بهینه توسط چینش اختیاری کاربر)
امتیاز به برنامه:
4.6/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
آمار صفحه:
 • 427
 • 8,322
 • 22,754
 • 182,918
 • 365,299
 • 129,498
 • 5,652
 • 0

مطلب این نوشتار چقدر برایتان مفید بود؟

برای رای دهی روی ستاره ها بزنید.

میانگین رتبه 4.7 / 5. تعداد آرا: 15

No votes so far! Be the first to rate this post.

About Author

blog author

علی سعدائی جهرمی

علی سعدائی جهرمی هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد سازه و زلزله از دانشگاه سراسری زنجان؛ مشاور، طراح و ناظر انواع سازه های ساختمانی و غیر ساختمانی؛ کنترل مضاعف و نظارت عالی بر انواع پروژه های شخصی؛ مدیر دپارتمان سازه و زلزله گروه مهندسی فرسان؛ مدیر IT و برندینگ گروه مهندسی فرسان مدرس انواع نرم افزارهای تخصصی.

Comments (27)

 • حسین

  23 فروردین 1401 / 2 ماه ago

  سلام مهندس عزیز بابت برنامتون ممنونم یک سوالی که برای من و خیلی از همکارا پیش اومده اینه که نقاطی که چشمه اتصالشون مشکل داره رو که بدون پلاگین هم میتونیم پیدا کنیم پلاگین پیدا کردنشو راحتتر کرده ممنون ولی مشکل اساسی اینه که چجوری مشکل چشمه اتصال رو حل کنیم اینو هم ویدیو آموزشی بزارین مثلا میلگردهایی که تو برنامه معرفی میشه یا تیرها و ستونهایی که نامگذاری جدید میشن برای چیه حداقل برنامه میومد مقطع تیر یا ستونو عوض میکرد میگفت این ابعادو برای تیر و ستون در نظر بگیرید مشکل چشمه اتصال حل میشه ولی فقط برنامه میاد میگه مشکل دارین اینو که خودمون میتونیم از برنامه بفهمیم ممنون میشم جواب بدید مهندس عزیز

  • admin

   24 فروردین 1401 / 2 ماه ago

   با سلام و درود بر شما مهندس عزیز

   در ابتدا خرسندم که برنامه پلاگین مورد توجه شما قرار گرفته است.

   و اما در رابطه با سوالی که پرسیدید چند نکته را باید عرض کنم:
   1) اگر فیلم آموزشی را دیده باشید، لزوم استفاده از پلاگین و اختصاص آماتورها و مقاطع جدید آمده است که پیشنهاد میکنم یکبار دیگر ببینید.
   2) طبیعی است که طراح محترم ابعاد مقاطع تیر و ستون را با توجه به فرضیات، تجربیات، اقتصاد پروژه و کنترلهای لازم مثل سختی و دریفت سازه تعیین میکند. پس این پلاگین نمیتواند و نباید مقاطع جدید و خارج از آنچه محاسب انتخاب کرده را اختصاص دهد. مثلا در خود برنامه ایتبس هم، وقتی مثلا تیر یا ستونی پاسخگوی ظرفیت نیست، برنامه فقط میزان DCR را گزارش میدهد و مقطعی خارج از اختیار محاسب اختصاص نمیدهد.
   3) و اما در حالتی که برش چشمه اتصال پاسخگو نبود بصورت کلی چند راه وجود دارد: الف) افزایش مقاومت مشخصه بتن؛ ب) افزایش ابعاد تیر و ستون در اون گره؛ ج) اصلاح سختی قابهای ساختمان برای کاهش نیاز لرزه ای گره مورد نظر

   پاینده و پیروز باشید

 • Sajjad

  6 فروردین 1401 / 2 ماه ago

  سلام مهندس
  وقت بخیر
  هر کاری میکنم و هر اصلاحی انجام میدهم مقادیر برش چشمه را N/A نشان میدهد،با پلاگین هم نتایج را نشان نمیدهد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • admin

   7 فروردین 1401 / 2 ماه ago

   با سلام و درود مهندس بخشی پور

   پیام N/A به معنی Not Applicable است و معمولا در مواردی که برش چشمه اتصال کاربرد نداشته باشد (به عنوان نمونه برای حالتی که تیر فلزی به سازه بتنی وصل شود! و یا حالتی که یک گره در ستون بدون اتصال به تیر باشد). حالا این مورد را باید در مدل خود بررسی کنید. اگر مواردی از این دست هست که نیاز به بررسی ندارد در غیر این صورت باید بصورت دستی کنترل شود.

   موفق و پیروز باشید

 • محمد

  18 اسفند 1400 / 3 ماه ago

  سلام مهندس جان والا من با دو کامپیوتر مختلف میرم با اینکه سازه ام 500 عضو نداره ولی میگه سازت بیشتر از 500 عضوه بعد میرم واسه فعال سازی شمارمو میدمش ارور میده و ميگه
  unhandled exception has occurred in your application if you click continue the application will igrone this error if you click uit the appication will close immediatly

  • admin

   24 فروردین 1401 / 2 ماه ago

   سلام و درود مهندس عزیز

   لطفا در این رابطه از طریق راههای ارتباطی مثل ایمیل و یا شبکه های اجتماعی با من در ارتباط باشید. انشاالله مشکل برطرف خواهد شد.

 • masoud ehyaei

  23 دی 1400 / 5 ماه ago

  با سلام واحترام
  در ابتدا تشکر ویژه ای دارم بابت تولید این پلاگین ارزشمند و در اختیار قرار دادن آن به جامعه مهندسی به صورت رایگان.از خداوند منان توفیقات روز افزون برای حضرتعالی وخانواده محترم راخواستارم. سوالی از خدمتتان داشتم: آیا در زمان نقشه گیری توسط نرم افزار های ترسیمی مانند سازه 90 باید علاوه بر فایل اصلی ،از فایل jointshear نیز خروجی گرفته شود تا نرم افزار برای ترسیم آرماتورهای طولی از مقدار پوش(حداکثر) این دوفایل استفاده کند؟
  باتشکر

  • admin

   23 دی 1400 / 4 ماه ago

   درود بر شما جناب مهندس احیایی

   سپاس از لطف شما و از اینکه برنامه مورد اقبال عمومی قرارگرفته است خرسندم.

   در ورژن جدید برنامه کنترل برش چشمه اتصال (نسخه 1.5.3) خروجی تعداد و یا مساحت آرماتور را نیز اضافه کردم که میتوانید خروجی نقشه را کنترل کنید. من خودم تا الان دستی کنترل میکردم ولی پیشنهادی که دادید خوب هست و باید امتحان کنم و وریفای بگیرم که هنوز موفق نشدم. اگر شما پیشنهاد خود را اجرا و کنترل کردید ممنون میشم نتیجه را به آگاهی من هم برسانید.

   از آشنایی شما خرسندم

 • jamali

  22 دی 1400 / 5 ماه ago

  با سلام. ممنون از زحمتتون جناب مهندس. خداقوت
  بنده هنگام run پلاگین با پیغام (joint shear check has been failed. close jointshear check process.( روبه رو میشوم و پس از ok کردن، پلاگین مرحله ای را پیش نمی برد. ورژن ایتبس 2018.0.2 هست. ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  • admin

   22 دی 1400 / 5 ماه ago

   با سلام و درود بر شما

   اگر مجدد فیلم آموزشی را با دقت ببینید، به نظر میرسد هنگام تعریف و آدرس دهی پلاگین، عبارت OK را نزده و شما پلاگین را ران کرده اید؟
   اگر به این صورت بود، یا از نسخه اجرایی استفاده کنید و یا اینکه از راههای ارتباطی بیان شده در برنامه با من در ارتباط باشید تا مورد برطرف شود.

   پاینده و پیروز باشید

 • Guoman Hotels

  18 دی 1400 / 5 ماه ago

  Great content! Keep up the good work!

  • admin

   19 دی 1400 / 5 ماه ago

   Dear Guoman
   Thanks in advance …

 • shabnam azari

  16 آبان 1400 / 7 ماه ago

  سلام ببخشید من قبلا به طور دستی چک میکردم و مقاطع ستونی را که نسبت بالای یک داشتند را بزرگ تر میکردم. الان متوجه نشدم این مساحت ارماتور هایی که به تیر اضافه شد واسه چیه و کجا کاربرد داره. ینی این مقادیر ارماتور با مقادیر مورد نیاز تیر جمع میشه و وقتی نقشه اجرایی میکشیم باید جمع کنیم؟؟؟؟؟ گیج شدم اصلا.

  • admin

   16 آبان 1400 / 7 ماه ago

   با سلام و دورد خانم مهندس آذری

   ضمن تشکر از شما بابت حسن توجه به استفاده از نرم افزار (پلاگین)، اگر توضیحات موجود در سایت و یا فیلم آموزشی را ببینید مفصل توضیح داده شده است. همچنین برای آشنا شدن با روش دقیق و بیس کار این پلاگین میتوانید به جزوه دکتر حسین زاده اصل نیز مراجعه کنید. اما به صورت خلاصه خدمتتان عرض کنم که برای کنترل برش چشمه اتصال، ظرفیت عضو بتنی باید متناسب با آرماتورهای کششی و فشاری محاسبه شود. برای تعیین ظرفیت عضو باید آرماتورهای محاسبه شده حین طراحی به تیرها اختصاص داده شود تا این پروسه به درستی صورت گیرد.
   امیدوارم سر در گمی که بهش اشاره کردید را پاسخ داده باشم.

   موفق و پیروز باشید

   • shabnam azari

    17 آبان 1400 / 7 ماه ago

    سلام. متشکرم. متوجه شدم. مرسی از توضیحات و برنامه خوبتون.

 • buy anabolic online

  29 مهر 1400 / 7 ماه ago

  Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

  • admin

   16 آبان 1400 / 7 ماه ago

   Dear Engineer
   Thanks in advance for your attentions.
   Best regards, Ali

 • مهدی

  23 مهر 1400 / 7 ماه ago

  سلام
  برنامه پس از مرحله 4 که مدل تحلیل و ذخیره شده گیر می کند و پاسخی نمی دهد. روی مدل هم قفل باز نشده است.

  • admin

   25 مهر 1400 / 7 ماه ago

   با سلام و درود مهندس عزیز

   خوشحالم برنامه مورد استفاده قرار گرفته است. لطفا به نکات زیر توجه کنید:
   – از آنجایی که این پلاگین کاملا وابسته به ایتبس هست، حتما باید ایتبس به درستی اجرا شود تا بتواند ادامه روند را پیگیری کند و خروجی های لازم را تولید کند. به عنوان نمونه در سیستم خود من اگر ایتبس بصورت ادمین اجرا نشود، باید در مسیر زیر تغییری ایجاد کنم تا کلا ایتبس ران شود!
   Analyze => Advance SAPFire Options …. => GUI Processes
   – لطفا توجه کنید که تیر فلزی در مدل بتنی نداشته باشید.
   – هیچ تیری در حالت No design نباشد.

   البته همه این موارد در ورژن جدید که به زودی انتشار پیدا خواهد کرد برطرف شده است و برای همگان قابل استفاده خواهد بود.
   پاینده و پیروز باشید.

 • امیرعلی مدرس

  5 مهر 1400 / 8 ماه ago

  سلام
  بابت زحمتی که برای این پلاگین کشیدید ممنونم.
  پس از اجرای مراحل برنامه تا مرحله ۸ کامل اجرا شده و تیک می‌خورد ولی در مرحله ۸ خیلی زمان می‌برد و جلو نمی‌رود. برنامه Etabs هم not responding می‌شود. لطفا راهنمایی کنید

  • admin

   6 مهر 1400 / 8 ماه ago

   با سلام و درود مهندس مدرس

   خوشحالم برنامه مورد استفاده قرار گرفته است.
   پس از مشاهده همین مشکل در برخی از مدلهای سازه (به ویژه آنهایی که از نسخه های پایین برنامه Etabs کانورت شده اند) اون گزینه تیک برای ادامه فرآیند تعبیه شده است. در چنین مواقعی مطابق با فیلم آموزشی موجود در همین صفحه میتوانید تیک مورد نظر در گام 7 را نزنید، سپس پس از جایگذاری مقاطع جدید، فرآیند کنترل برش چشمه اتصال را توسط خود برنامه Etabs از طریق زیر انجام دهید:
   Display >> Show Tables => Design Data => Concrete Frame Design Output => Concrete Frame Summary Data => Table: Concrete Joint Design Summary

   پاینده و پیروز باشید
   علی سعدائی جهرمی

 • علی امینی

  5 مهر 1400 / 8 ماه ago

  سلام
  آیا از این پلاگین برای ورژن ۲۰۱۶ هم میشه استفاده کرد؟

  • admin

   6 مهر 1400 / 8 ماه ago

   با سلام و درود بر شما مهندس امینی

   همانطور که در فیلم آموزش برنامه و توضیحات موجود در همین صفحه هم نوشته شده، با توجه به اینکه API خود برنامه ETABS 2016 در ارایه خروجی ها مشکل دارد و مساحت آرماتورهای محاسبه شده را درست انتقال نمیدهد، عملا برای این قسمت نمی توان از پلاگین استفاده کرد. حتی پلاگین هم بارگذاری نمیشود. پیشنهاد میکنم مدل خود را با ورژن های جدید باز کنید و کنترل کنید.

   پاینده و پیروز باشید

 • محمد

  5 مهر 1400 / 8 ماه ago

  با سلام جنا ب مهندس با میلگردهای محاسبه شده جدید چطور مشکل برش اتصال رو حل کنیم…

  • admin

   5 مهر 1400 / 8 ماه ago

   با سلام و درود مهندس محمد

   از اینکه نرم افزار مورد توجه شما قرار گرفته سپاسگزارم.
   اگر به اسم نرم افزار توجه کرده باشید، در این نرم افزار صرفا “برش چشمه اتصال را کنترل” میکند. شما می بایست مشابه پروسه طراحی المانهای سازه که اگر مثلا نسبت تنش بیش از 1 شد مقاطع را بزرگ میکنید، برای این مورد هم راهکار مناسب را پیدا کنید، یکی از راهکارها افزایش سایز مقطع ستون است.

   پاینده و پیروز باشید

 • abbas

  1 مهر 1400 / 8 ماه ago

  سلام
  ضمن تشکر از ارایه برنامه کنترل برش چشمه اتصال، پس از اجرای برنامه تمام تیرها به NonSway تغییر می کنند
  لطفا در صورت امکان راهنمایی نمایید
  تشکر

  • admin

   4 مهر 1400 / 8 ماه ago

   با سلام و درود جناب مهندس عباس

   تیرهای کنسول و تیرهایی که در قاب ساختمانی نبوده و به نوعی مقاومت در برابر بارهای جانبی ندارد، بصورت No Sway تبدیل میشود زیرا مفصل پلاستیک در آنها تشکیل نمی شود.
   الگوریتم برنامه برای تشخیص این تیرها، وجود ستون در دو سر تیرها است. یعنی اگر تیری در دو سر خود ستون مدل نشده باشد، اون تیر به عنوان المان خارج از سیستم باربر جانبی درنظر گرفته میشود.

   سپاس از توجه و بازخورد شما. باز هم اگر نکته و موردی در جهت بهبود نرم افزار داشتید خوشحال مییشم بشنوم.

   پابنده ویپروز باشید
   علی سعدائی جهرمی

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.